הטיפול במשעולים מכוון לתת מענה למגוון רחב של תסמינים: קשיים בהבנת הקוד החברתי, קשיים ביצירת קשר בין-אישי, דימוי עצמי נמוך וחוסר ביטחון, ביישנות ומופנמות, בעיות התנהגות, חרדות, ליקויי למידה, בעיות תקשורת והפרעות קשב וריכוז. אנו מטפלים בילדים ובני נוער מכל קשת האוכלוסייה, החל מהגיל הרך ועד גיל 18.

משפחות מופנות למשעולים על ידי יועצים חינוכיים, פסיכולוגים או נוירולוגים. כמו כן, הורים שמתעניינים בטיפול שאנו מציעים מוזמנים לפנות אלינו באופן ישיר. לאחר השיחה הראשונית, תיקבע פגישה עם הרכז המקצועי במטרה לקבוע את סוג הטיפול המתאים לילד. בהתאם להמלצה המקצועית שתינתן להורים תיקבע פגישה נוספת של הילד והוריו עם המטפלים הרלוונטיים. במידת הצורך ייקבעו פגישות נוספות טרם הכניסה לטיפול.

הצוות במשעולים כולל מטפלים מוסמכים בהבעה ויצירה, עובדים סוציאליים ופסיכולוגים קליניים בעלי ניסיון עשיר. הצוות מקבל הדרכה קבועה ממדריכים בכירים ומעשיר את הידע המקצועי שלו בסמינרים שנתיים.

הטיפול במשעולים דורש את מעורבות ההורים כבר מהשלב הראשון ולאורך הטיפול כולו. אנו מאמינים שמעורבות ההורים מהווה חלק בלתי נפרד מהטיפול, זאת על מנת לחולל שינוי אמיתי ומשמעותי. הטיפול במשעולים הוא טיפול מערכתי הכולל פגישות קבועות עם ההורים וקשר שוטף עם צוות בית הספר וגורמים מטפלים נוספים.

הטיפול במשעולים הינו ארוך טווח – שנה ומעלה – זאת מתוך אמונה שתהליך טיפולי ושינוי מהותי דורשים זמן. הטיפול מותאם לקצב ולתהליך האישי של כל אחד מהילדים, אופי הטיפול (פרטני/ קבוצתי) נקבע לאחר פגישות אישיות עם המשפחה ובהתאם לצרכיו של כל ילד.

הטיפול במשעולים כולל מודלים קצרי טווח לקבוצות ילדים בגילאי 5-7 וטיפול פרטני בגישה דינאמית.

השימוש באמנויות השונות – מוסיקה, ציור, פיסול, דרמה, תנועה, משחק וביבליותרפיה – תופס בשנים האחרונות מקום יותר ויותר מרכזי במרחב הטיפולי. המדיום האמנותי מאפשר לילדים ולמתבגרים המתקשים בביטוי מילולי, הן בשל קשיי שפה ותקשורת, והן בשל סגירות והימנעות מחשיפת רגשות כואבים וטראומטיים, דרך ביטוי אחרת. באמנות אין נכון או לא נכון; התהליך והתוצר הסופי הממשי מפגישים את היחיד עם חוויה של שליטה ומפתחים עבורו יכולת חדשה. כל אלו מובילים לתחושת מסוגלות שמעלה את ההערכה העצמית של הילד, ללא חשש משיפוט ומביקורת.

העבודה הטיפולית בקבוצה, מספקת מרחב להתנסות בקשרים בין אישיים, ומפתחת מיומנויות חברתיות לתפקוד בחברה. בתהליך העבודה לומדים חברי הקבוצה לזהות דפוסי התנהגות שמכשילים אותם ביחסים הבין אישיים, לומדים להתגבר על תסכולים, ומצליחים להגדיר טוב יותר את עצמם ורצונותיהם. הקבוצה מספקת מקום בטוח לעבוד בו, בשונה מהמרחב החברתי היומיומי, ומהווה מעין מעבדה ליחסים בין אישיים, כל זאת באמצעות התהליך היצירתי.

אחת לשבוע נפגשים הילדים למשך שעה וחצי עם שני מטפלי הקבוצה. מספר הילדים בקבוצה נע בין 4-8 ילדים בטווח הגילאים המתאים. הקבוצה הינה "קבוצת רכבת", כלומר מתקיימת באופן רציף עם תחנות כניסה ויציאה.

המפגש הקבוצתי מתחיל באיסוף החוויות אותן מביאים הילדים וקישורן לנושאים שעלו בשבוע שעבר. עיקר הפגישה מוקדש ליצירת הקשרים החברתיים בתוך הקבוצה, הבנתם ותיווכם בעזרת המטפלים. סיום הפגישה נועד לאסוף ולהצביע על הנושאים שעלו במהלך הפגישה. המפגש הקבוצתי משלב עבודה מובנית לצד עבודה דינאמית, תוך שימוש במדיום האמנויות. 

שני מפגשי ההערכה הראשונים עולים 250 ₪ למפגש (כל מפגש אורך כשעה).
עלות הטיפולים הקבוצתיים הינה 250 ₪. עלות הטיפול הפרטני הינה כ-300 ₪.
יש להתחייב בתשלום מראש בטרם מתחיל הטיפול. התשלום ניתן לפריסה בהתאם למספר חודשי הטיפול.

במסגרת הסדר בין משעולים לקופת חולים כללית, ניתן טיפול ללא עלות למבוטחי קופת חולים כללית המופנים לטיפול במשעולים.
ניתן לבדוק החזרים דרך חברות הביטוח וקופות חולים אחרות.

אם מסיבה כלשהי נעדר אחד מילדי הקבוצה מהמפגש הקבוצתי לא ניתן החזר או זיכוי כספי על היעדרות זו.

על מנת שתהליך הקבוצתי יהיה מועיל אנו דורשים התחייבות של שנה מראש ונוכחות מליאה בפגישות. ניסיוננו ארוך השנים מלמד אותנו כי עבודה קבוצתית רציפה מביאה לשינוי ולהפנמה של התהליכים החברתיים המתרחשים בקבוצה. הטיפול מתקיים ברצף למעט חגים וימי שבתון. בחודש אוגוסט לא מתקיימים מפגשים.

הרצון להפסיק את הטיפול הוא טבעי ומספר אודות קושי אותו חווה הילד במהלך הפגישות. אנו ב"משעולים" ערוכים להתמודד עם קשיים מעין אלה, כאשר חשיבות מיוחדת בצליחת אותו הקושי יש לקשר של הצוות הטיפולי עם הורי הילד. המפגש הקבוצתי מעמת את הילד עם אותם הקשיים המוכרים לו בכיתה או במסגרות חברתיות אחרות. אנו מודעים לקושי ההתחלתי בקבוצה, אך הסביבה המגנה והתומכת של הצוות הטיפולי והמערכת כולה מכווננים לצרכיו של הילד ומשפחתו.

אנו שמחים לבשר כי מבוטחי קופת חולים כללית המופנים אלינו זכאים לטיפול ללא עלות.

שליחת שאלה (או יותר מאחת)